The Pearson Teaching Awards

Celebrating transformational teaching

Gold Winners

2018 SILVER AWARD WINNERS 22 Jun 2018

We are delighted to announce the 2018 Silver Pearson Teaching Awards Winners in the following categories:

The Award for Excellence in Special Needs Education
Ms Bethany Barnsley, Devonshire Infant and Junior Academies, Smethwick, West Midlands
Mrs Dawn Broom, Fir Vale School Academy Trust, Sheffield, South Yorkshire
Ms Aimee Jackson, Henshaws Specialist College, Harrogate, North Yorkshire
Mr Mark Lambert, Tyne Coast College, South Shields, Tyne and Wear
Ms Marie Watson, The Royal School for the Deaf, Derby,

The Award for FE Lecturer of the Year
Mr Joe Cornmell, LIPA Sixth Form College, Liverpool, Merseyside
Ms Charmaine Hale-Lynch, Weston College, Weston-super-Mare, Somerset
Mr Paul Oatham, The College of Haringey, Enfield & North East London
Mr Jonathan Wharton, Sunderland College, Sunderland

The Award for FE Team of the Year
The Essential Skills Team, Belfast Metropolitan College, Belfast
The Performing Arts Team, Gower College, Swansea, Wales
The Welfare and Pastoral Support Services Team, Weston College, Weston-Super-Mare, Somerset
The Teaching Team in the Programme Area of Education, Leisure and Wellbeing, Leyton Sixth Form College, London

The Award for Headteacher of the Year in a Primary School
Mr Paul Drew, Beacon Primary School, Walsall, West Midlands
Mr Chris Flathers, The Gold Star Federation – Goldbeaters & The Orion Primary schools, Edgware, London
Mrs Nin Matharu, King’s Hill Primary School, Darlaston, West Midlands
Ms Jane Nolan, Ormiston South Parade Academy, Grimbsy, Lincolnshire
Ms Maggie Rose, Timberley Academy, Birmingham, West Midlands
Mrs Tracy Swinburne, Jerry Clay Academy, Wakefield, West Yorkshire

The Award for Headteacher of the Year in a Secondary School
Mr Ben Antell, Glenmoor and Winton Academies, Bournemouth, Dorset
Mrs Andrea English, The Oaks Secondary School, Spennymoor, Co Durham
Mrs Leanne Griffiths, The Morley Academy, Leeds, West Yorkshire
Mr Ron Searle, The Warwick School, Redhill, Surrey

The Award for Lifetime Achievement
Ms Janis Burdin, Moss Side Primary School, Leyland, Lancashire
Ms Valerie Dunsford, Sheffield High School for Girls, Sheffield, South Yorkshire
Ms Gillian Edge, Killinghall Primary School, Bradford, West Yorkshire
Mr Bruce Goddard, Highlands School, London
Ms Janet Macleod, Sawston Village College, Sawston, Cambridgeshire
Miss Jennifer Sims, Saffron Walden County High School, Saffron Walden, Essex

The Award for Outstanding New Teacher of the Year
Ms Lisa Buckley, Lakeside School, Liverpool, Merseyside
Ms Charlotte Grace, Outwood Academy Shafton, Barnsley, South Yorkshire
Miss Cinzia Imbriano, Green Ridge Primary Academy, Aylesbury, Buckinghamshire
Mr Ryan Mallett, Ormiston Chadwick Academy, Widnes, Cheshire
Ms Jane Woo, Christ’s College Finchley, London

The Award for School of the Year – ‘Making a difference’ supported by Future First
Benjamin Adlard Primary School, Benjamin Adlard Primary School, Gainsborough, Lincolnshire
Cambourne Village College, Cambourne Village College, Cambridge, Cambridgeshire
Dixons Trinity Academy, Bradford, West Yorkshire
Fullhurst Community College, Leicester, Leicestershire
Jo Richardson Community School, Dagenham, Essex
Ormiston South Parade Academy, Grimbsy, Lincolnshire

The Award for Teacher of the Year in a Primary School
Ms Jane Brown, Brundall Primary School, Brundall, Norfolk
Mrs Heather Cooper, Spire Junior School, Chesterfield, Derbyshire
Miss Caroline Duffy, Mercy Primary School, Belfast, Antrim
Mrs Nicola Fredrickson, St. Helens Primary School, Sandfields, Swansea
Mr James Horwood, Fourfields Community Primary School, Peterborough, Cambs
Ms Laura McDonald, Hillcrest Early Years Academy, Gainsborough, Lincolnshire
Mr Andy Silvester, Crowmarsh Gifford C of E Primary School, Wallingford, Oxfordshire
Ms Jan Wilson, The Mount School, York, North Yorkshire

The Award for Teacher of the Year in a Secondary School, supported by SSAT
Mr Jay Bradley, The Academy of St Francis of Assisi, Liverpool, Merseyside
Miss Romayne Charles, Higham Lane School, Nuneaton, Warwickshire
Mr Tom Knott, The Totteridge Academy, London
Mr Christopher Langmead, Tor Bridge High School, Plymouth, Devon
Mr Ashley Lewis, The Morley Academy, Leeds, West Yorkshire
Mr Dale McMorran, Wymondham College, Wymondham, Norfolk
Ms Shalina Patel, Claremont High School Academy, Harrow, Middlesex
Miss Helen Reddy, Ivybridge Community College, Ivybridge, Devon
Ms Victoria Withall, The Elizabethan Academy, Retford, Nottinghamshire

The Award for Teaching Assistant of the Year
Mr Christopher Haywood, Almondbury Community School, Huddersfield, West Yorkshire
Mr James Poynter, Clacton County High School, Clacton-on-Sea, Essex
Ms Amy Westwood, New Horizons Academy, Warrington, Cheshire

The Award for the Outstanding Use of Technology in Education, supported by Google
Ms Kate Farrell, Homewood School and Sixth Form Centre, Tenterden, Kent
Dr Jamie Frost, Tiffin School, Kingston-Upon-Thames, Surrey
Miss Louise Porter, Ribblesdale High School, Clitheroe, Lancashire
Mr Lee Whitmarsh, Alsager School, Alsager, Cheshire
Mr Matt Woodfine, Hinchingbrooke School, Huntingdon, Cambridgeshire